Na trpezi manje uvozne hrane

Bez autora
Apr 25 2016

Poslije dugo vremena na trpezama je sve manje uvoznog krompira, mrkve, kupusa i jabuka, o čemu najbolje svjedoče podaci da je ove godine u BiH uvezeno 11,4 miliona kilograma manje voća i povrća nego lani. Prema evidenciji Uprave za indirektno oporezivanje BiH, od 1. januara do 6. aprila ove godine uvezeno je 27,1 milion kilograma povrća, dok je prošle godine u istom periodu iz uvoza stiglo 33,9 miliona. Ista situacija je i kada je u pitanju voće. Lani ga je uvezeno 53,4 miliona kilograma, a ove godine 48,8 miliona. Ono što je veoma interesantno, jeste podatak da je porastao izvoz. Tako je ove godine izvezeno više od dva miliona kilograma povrća, dok je lani taj iznos bio oko 1,4 milion. I domaće voće je najvjerovatnije pronašlo bolji plasman na stranom tržištu, jer je ove godine izvezeno 10,7 miliona kilograma, a prošle 7,4 miliona.

Na trpezi manje uvozne hranePoslije dugo vremena na trpezama je sve manje uvoznog krompira, mrkve, kupusa i jabuka, o čemu najbolje svjedoče podaci da je ove godine u BiH uvezeno 11,4 miliona kilograma manje voća i povrća nego lani.

Prema evidenciji Uprave za indirektno oporezivanje BiH, od 1. januara do 6. aprila ove godine uvezeno je 27,1 milion kilograma povrća, dok je prošle godine u istom periodu iz uvoza stiglo 33,9 miliona.

Ista situacija je i kada je u pitanju voće. Lani ga je uvezeno 53,4 miliona kilograma, a ove godine 48,8 miliona.

Ono što je veoma interesantno, jeste podatak da je porastao izvoz. Tako je ove godine izvezeno više od dva miliona kilograma povrća, dok je lani taj iznos bio oko 1,4 milion.

I domaće voće je najvjerovatnije pronašlo bolji plasman na stranom tržištu, jer je ove godine izvezeno 10,7 miliona kilograma, a prošle 7,4 miliona.

Predsjednik poljoprivrednih proizvođača i mljekara RS Vladimir Usorac smatra da je uvoz voća i povrća doživio fijasko zbog pada kupovne moći stanovništva.

- Mnoga domaćinstva zbog niskih primanja prvo se odriču voća i povrća, tačnije, pazaruju samo najosnovnije namirnice - ističe Usorac.

On smatra da će ovaj trend pada uvoza i dalje biti nastavljen, kako bude padala kupovna moć, što je loš pokazatelj ekonomskog stanja u cijeloj BiH.

- Ista situacija je i u Hrvatskoj i Srbiji. Jednostavno, veliki broj ljudi ne radi. Firme se zatvaraju. I oni koji rade nemaju redovna primanja, zbog čega je i voće i povrće mnogima nažalost postalo luksuz - kaže Usorac.

Kada je u pitanju rast izvoza voća i povrća, Usorac kaže da je to donekle ohrabrujuće, i za šta je najzaslužniji kvalitet domaćih proizvoda.

- Imamo kvalitetne domaće proizvode koji veoma lako pronađu kupce na stranom tržištu - dodao je Usorac.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik